Hoće li uskoro bankovnim računima tvrtki i građana moći pristupiti i DORH, carina, policija i Porezna uprava, a ne, kao dosad, samo Ured za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija?
U prilogu za emisiju Potrošački kod HRT-a na ovu temu govorila je i Ana Keglović Horvat.
Građani strahuju da bi u njihove račune mogli zavirivati službenici i kada to nije potrebno. Stručnjaci za zaštitu osobnih podataka u širenju ovlasti ne vide problem, sve dok se – vezano i za podatke i za ovlasti – postupa odgovorno.
– Djelatnici koji imaju potrebu ulaziti u takve podatke jer se radi o njihovom dnevnom poslu, oni će i dalje to moći raditi. Ali bi doslovce trebali raditi za onaj predmet koji imaju na stolu i koji se tiče njihova djelokruga rada. Sve preko toga ostaje na našim institucijama – da sankcioniraju povrede, kaže konzultantica za GDPR Ana Keglević Horvat.
Svjesni smo da računala danas bilježe sve, pa bi nam utjeha trebala biti činjenica da uvijek postoji trag.
– Svaki se ulazak u sustav bilježi, od imena i prezimena referenta u Poreznoj upravi, do momenta u kojemu je ušao i izašao iz sustava, kaže Ana Keglević Horvat – od imena i prezimema, vremena ulaska i izlaska iz sustava pa čak i printanja. govorilo se o novim poslovnim modelima i društvenim mrežama. Kako iskoristiti nove platforme komunikacije za revitalizaciju brendova?
Pogledajte video prilog i pročitajte članak u cijelosti ovdje.